Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, tarafından sokak hayvanları  için yaptırılan barınaklar, Ilgaz Dağının eteklerine yerleştirildi.

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, yaptırdığı barınakları Bürnük köyü mevkisine Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, Tosya Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği Müdürü (KHGB) Recep Keçeci ve köylülerle birlikte yerleştirdi.

 

 

Kaymakam Deniz Pişkin, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Kastamonu’nun diğer ilçelerinde olduğu gibi, Tosya’da da  başı boş sokak hayvanları sorunu olduğunu söyledi.

 

Sorunun bir tarafının insan haklarına, diğer tarafının ise hayvan haklarına dayanan çok çetrefilli bir konu olduğunu belirten Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti:

 

“Bizler muhakkak ki hayvanlara yaşam alanları sunmak zorundayız. Daha önce yine bu köyümüze yol kenarına koyulan hayvan barınağı, bilinmeyen bir nedenle şüpheli şahıslar tarafından yakıldı. Bunun üzüntüsünü duydum. Tekrar aynı barınaktan iki tane daha yaptırdık. Su olması nedeniyle hayvan popülasyonu bu bölgede oldukça fazla. Korunaklı olarak gördüğümüz buraya iki barınağı bırakmaya geldik. Ben hayvan sevgisini doğa sevgisiyle, tabiat sevgisiyle, insan sevgisiyle bir tutuyorum. Neticede onlar da yüce yaratanın bir eseri. Onlara da yüce yaratan bir nefes vermiş, can üflemiş. Yaratandan ötürü yaratılana olan sevgimiz. Hayvanlara da aynı sevgiyi, aynı dostluğu ve aynı merhameti göstermemiz gerekir. Ben hayvanları, insanların sesiz dostları, yoldaşları olarak görüyorum. Her halükarda onlara sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum.  Biz bu arada ilçe merkezindeki hayvan sorununu, başı boş hayvan meselesini, bir anlamda ilçe merkezinden uzaklaştırarak, daha tenhaya, daha periferiye çekerek, hem doğal yaşama  alanları içerisinde onlara daha huzurlu yaşam imkanı sunmaya çalışıyoruz hemde ilçe merkezinde bu anlamda hayvanlardan yana derdi olan, sıkıntısı olan vatandaşlarımızı bir anlamda rahatlatmaya çalışıyoruz.”

 

 

Kaymakam Deniz Pişkin, Tosya Belediyesinin çok güzel ve çok modern barınağı olduğunu hatırlatarak,” Belediyemizin bu barınağının yükünü hafifletmek ve bir anlamda katkı sunmak amacıyla bizde Tosya Kaymakamlığı olarak bu iki barınağı inşa ederek, Belediye Başkanımızla birlikte yerleştirmeye geldik. Duyarlı vatandaşlarımızda zaman zaman hayvanları burada yemliyorlar ve ilgileniyorlar sağolsunlar. Bu toplum olarak hepimizin sürdürülebilir kılması gereken bir mesele. Tek başına Belediyenin meselesi değil. Tek başına hayvan severlerin meselesi değil. Toplum olarak hepimizin sorumluluk altına elini koyması ve bunun peşinden gitmesi gerekiyor.  Ben bu gün bu barınakları buraya koyduğumuz için çok mutluyum.  Belediye Başkanımızda bize eşlik etti kendisine teşekkür ediyorum. Köylü vatandaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

 

Başkan Kazım Şahin, ise ” Ben hemen sözlerimin başında Kaymakam beye  çok teşekkür ediyorum bu duyarlılığı için. Çok önemli bir noktaya parmak bastı.  Sokak hayvanları meselesi, sadece Belediyenin, sadece Kaymakamlığın değil, gönüllü kuruluşların değil, topyekûn bir ülke  meselesi. Bu doğal hayatı, doğal ortamı, doğal dengeleri hepimiz korumak zorundayız.  Belediyeler bıçağın ağzında. Bu konuda yerli yersiz bir sürü suçlamalara maruz kalıyoruz. Bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.  Belediyemizin küçük de olsa bir barınağı var. Biz 3 türlü hizmet veriyoruz sokak hayvanları noktasında. Bir taraftan kısırlaştırma çalışmaları yapıyoruz. Bir taraftan bakabileceğimiz, rehabilite edebileceğimiz sokak hayvanlarını kendi barınağımızda, kendi veteriner hekimimiz aracılığıyla iyileştirmeye çalışıyoruz. İyileşmeyecek durumda olan hayvanları da Kastamonu Belediyesine ait daha geniş kapsamlı  rehabilitasyon merkezine götürerek, orada tedavisini yaptırıyoruz. Kısırlaştırıyoruz. Aşısını yaparak, kulak küpesi takıyoruz. Küçükte olsa sokak hayvanları barınağı hayırlı olsun. Tüm duyarlı vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum ” diye konuştu.

 

Kaymakam Deniz Pişkin ve Başkan Kazım Şahin, daha sonra yanlarında getirdikleri mamaları, sokak hayvanlarına kendi elleriyle verdiler.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.