Tosya Kaymakamlığı, Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı Hamzababa Yatılı Erkek Kur’an Kursu’nda hafızlık eğitimi gören öğrenciler için İstanbul ve Çanakkale gezisi düzenledi.

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, gezi ile ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, Kur’an Kursundaki öğrencilerden 30’unun hafızlık eğitimi aldığını söyledi.

 

 

Destinasyon olarak İstanbul ve Çanakkale’yi seçmelerinin manevi olarak güzel anlamları olduğunu belirten Pişkin, şunları kaydetti :

 

 

“ İstanbul’da 1. Gün sabah namazını Eyüp Sultan Camii’nde eda ettikten sonra, Aya Sofya, Sultan Ahmet Camii, Sultan Abdülaziz’in kabri de başta olmak üzere, tarihi ve turistlik yerleri ziyaret ettik. Daha sonra Çanakkale’ye geldik. Bugünde, ilk olarak tabyalarda ziyaretimize başladık. Daha sonra Şahin Dere Şehitliğini gezdik, hastaneyi gezdik. Şimdide Şehitler Abidesi’ndeyiz. Öğrencilerimizle birlikte Türk tarihinin en önemli destanlarından, Kurtuluş Savaşı’nın en önemli miheng taşlarından olan Çanakkale’de, ecdadımızın yadigarına, bizlere bıraktığı mirasa fatiha okuyoruz. Onları yad ediyoruz.  Buraları doğru okumak ve yeni nesle doğru okutmak, vatan sevgisi kazandırmak, millet olma şuuru aşılamak açısından çok önemlidir.”

 

 

Kaymakam Pişkin,” Ben bu anlamda yönetici pozisyonunda bulunan bütün idarecilerin, inisiyatif kullanabilen bütün yöneticilerin, ecdadın torunlarını, çocuklarımızı, gençlerimizi mutlaka Çanakkale’ye gönderebilmelerini, imkanı olmayan yavrularımızı mutlaka buralara göndermelerini, gezdirmelerini ve ziyaret ettirmelerini çok önemsiyorum. Özellikle toplum önderliği yapacak, cemaatin önünde hem güzel dinimizin erdemini, hemde vatan sevgisini, önemli milli ve manevi değerlerimizi anlatacak din adamlarımızın, bu anlamda hafız adaylarımızın burada olması ve gezdirilmesi manevi yönden olayın bir başka güzelliği. Bu vesileyle, burada yatan atalarımıza, ecdadımıza, bir kez daha rahmet okuyorum. Aziz vatanımızın her köşesinde, her türlü vazife başında şehit düşmüş bütün aziz kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Gazilerimizi minnet ve şükranla yad ediyorum.” İfadelerini kullandı.

 

 

Hamzababa Yatılı Erkek Kur’an Kursu Yöneticisi Kerem Karış ise, kurslarında 50 öğrencinin eğitim gördüğünü, her yıl 10 ila 15 arasında öğrenciye hafızlık icazeti verdiklerini kaydetti.

 

 

Hayırsever İş Adamı Yusuf Varlık da,” Hamdolsun ki, iki mutluluğu ve iki huzuru burada yaşamak bize naip oldu. Hem hafızlarımızı buralarda gezdirmek, hemde bize bu vatanı emanet eden ecdadımızı ziyaret ederek dua etmek bizim için bir gurur kaynağı oldu.” diye konuştu.

 

 

Hafız adayı öğrenciler ise,” Dedelerimizin ve ecdadımızın bu toprakları gerçekten nasıl zorluklarla, aldıklarını ve zaferler elde ettiklerini gördük. Herkesin buraya gelmesini tavsiye ederiz. Kaymakamımız Deniz Pişkin beye ve kurs hocalarımıza çok çok teşekkür ediyoruz, Allah onlardan bin defa razı olsun.” diye konuştular.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.