Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 22. Uluslararası Tosya Kültür ve Pirinç Festivali kapsamında toplu sünnet şöleni düzenlendi.

 

Tosya Belediyesi tarafından, iş adamı Tarık Ateş’in katkılarıyla düzenlenen toplu sünnet şöleni, Üçolukları Milli Parkında yapıldı.

 

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan şölende konuşan Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Festival vesilesiyle bir araya gelmekten mutlu olduklarını söyledi.

 

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil’i, ilk festival deneyiminde ortaya koymuş olduğu başarılı performansından dolayı kutladığını belirten Pişkin, şunları kaydetti :

 

“Bu festival programının hayata geçirilmesinde katkısı olan kişi, kurum ve kuruluşlara, başta Tosya Belediyesi olmak üzere teşekkür ediyorum ve kendilerini kutluyorum. Sünnet olan çocuklarımıza da, sağlıklı, sıhhatli uzun ömür diliyorum. Kendilerini ve ailelerini kutluyorum. Türkiye çok kritik bir süreçten geçiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler kürsüsünde söylediğini, sahada da ispat etme mücadelesidir bu. Dünya beşten büyüktür. İnanıyorum ki, bizleri Bedir’de, Malazgirt’te ve Çanakkale’de mahcup etmeyen Rabbim, imkansız denen başarılara imza atmamıza vesile olan Rabbim, bu seferde Mehmetçiğimizden kahramanlık destanını esirgemeyecektir. Bütün iyi dileklerimiz, bütün dualarımız, sınır ötesi operasyonda, PKK, YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı azimli bir mücadele içerisinde olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içindir. Hepinizden bu manada günün her saatinde ve vaktinde içinizden geldiği kadar dua etmenizi istirham ediyorum. Bu vesileyle hepinize en kalbi teşekkürlerimiz sunuyor, saygıyla selamlıyorum. “

 

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil ise, şölende yaptığı konuşmada, “ Festivallerin düzenlenmesindeki amaçlardan bir tanesi, o yörenin ve o bölgenin, örfünü, adetini, kültürünü tanıtması ve yaşatması noktasında gerçekleştirilmektedir.” dedi.

 

Başkan Kavaklıgil,” Bizde, Tosya’da, bir nebze de olsa, kısa süre içerisinde, sizlere bu hazzı, bu duyguyu ve bu mutluluğu yaşatmak istedik. Sünnet şöleni olarak tertip ettiğimiz organizasyonda , insanlarımızın birlikte, mutlu, kaynaşmanın hat safhada olduğu bir ortamı sizlerle buluşturmak istedik. Şehrimizde sünnet noktasında sıkıntı yaşayan bütün ailelerimizle birlikte bu organizasyonumuzu gerçekleştirdik. Önce hayır anlamında insanlarımızın ahiretini kurtarabilecek anlamda Tosya’da yapılan en büyük organizasyonlardan bir tanesine emeği geçen herkesten Rabbim razı olsun. 46 tane çocuğumuz bugün sünnetini oldu. Rabbim bahtlarını açık etsin inşallah. Her çocuğumuzu güzel ahlaklı bir şekilde yetiştirebilecek olan siz ailelerimize büyük görevler düşmektedir. Yaklaşık 3. gününe girdiğimiz, Barış Pınarı Harekatı, şu anda memleketin yiğitleriyle beraber devam etmekte. Rabbim yiğitlerimize zeval vermesin. Kazalarını mübarek kılsın. Zaferle sonuçlandırsın inşallah. Hepinizi, saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum.” İfadelerini kullandı.

 

 

Şölende, Tosya Belediyesi tarafından sünnet ettirilen 46 çocuk ve aileleri gönüllerince eğlendi.

 

Sünnet şöleninde, Tosya’ya has 1 ton Sarıkılçık pirinci ve 350 kilo etten yapılan etli pilav, 1 buçuk ton un helvası ile 10 bin adet ayran vatandaşlara ikram edildi.

 

Tosya Musiki Derneği konserinin ardından, sanatçılar tarafından şarkılar seslendirildi. Palyaço ve animasyon gösterisinin ardından şölen sona erdi.

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.