Kastamonu’nun Tosya Belediyesi ile Kırgızistan’dan Tokmok Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

 

Tosya Belediyesi Şehit Ömer Halisdemir Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza töreninde kardeş şehir protokolü, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin ve Tokmok Belediye Başkanı Daniyar Amangeldiev arasında imzalandı.

 

Törende konuşan Başkan Şahin, protokolün, Kastamonu Üniversitesi (KÜ) Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın girişimleri sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

 

Taşköprü Belediyesi ile Kırgızistan’dan Talas Belediyesi arasında da kardeş şehir protokolü imzalandığını hatırlatan Şahin, şunları kaydetti:

 

” Zaten kardeş olan iki şehrin kardeşliği, inşallah hayırlara vesile olur. Dinlediğimiz kadarıyla Tokmok ile Tosya’nın çok benzeşen tarafları var. Bir birlerine yakın büyüklükte şehirler. İkisi de sanayi ve üretim kenti. Kırgızistan’ın bütün dünyaya ihracat yapan Tokmok kenti ile yine dünyaya ihracat yapan Tosya ilçemizin kardeşliği böylece  bir kez daha tescillenmiş oldu . Önümüzdeki zamanda bizde Kırgızistan’ı, ata yurdumuzu, ana vatanı ziyaret edeceğiz. Protokolün imzalanmasında emeği geçenlere teşekkür ederken, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

 

Tokmok Belediye Başkanı Amangeldiev ise, Tarihi bir gün yaşadıklarını belirterek,  ” Zaten kardeş olan iki ülkenin Tokmok ve Tosya şehirleri arasında kardeş belediyeler olarak imza atmış olmanın mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Bu protokolün imzalanmasında Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ın katkısı büyük. Tosya şehri artık bizim kardeşimizdir. Biz Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin’i en kısa zamanda, Tokmok şehrine bekliyoruz. Tokmoklularla tanıştırmak istiyoruz.” diye konuştu.

 

Kardeş şehir protokolünün imzalanmasının ardından, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin ve Kırgızistan heyeti arasında Tosya ve Tokmok’un  tarihi ve kültürel değerlerini yansıtan çeşitli hediyeler takdim edildi.

 

Düzenlenen törene, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Tosya Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Selahattin Kaymakçı, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Metin Ekşi, ve Kırgızistan’dan yetkililer katıldı.

 

HABERİN VİDEOSU

Tosya ve Tokmok Belediyeleri Arasında Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı.www.haber37.gen.tr – www.kastamonuhaberi.com – www.tosyagazetesi.com Ve www.tosyahaberi.com Sitelerimizi Ziyaret Ederek Haberi Okumak Veya Videosunu İzlemek İçin Lütfen Aşağıdaki Linklere Tıklayınız.http://www.haber37.gen.tr/tosya-ve-tokmok-belediyeleri-arasinda-kardes-sehir-protokolu-imzalandi.htmlhttp://www.kastamonuhaberi.com/tosya-ve-tokmok-belediyeleri-arasinda-kardes-sehir-protokolu-imzalandi.htmlhttp://www.tosyahaberi.com/tosya-belediyesi-ile-kirgizistanin-tokmok-belediyesi-kardes-sehir-oldu/http://tosyagazetesi.com/tosya-belediyesi-ile-kirgizistanin-tokmok-belediyesi-kardes-sehir-oldu-7357.html

Mehmet Ulusoylar paylaştı: 27 Aralık 2018 Perşembe

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.