Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitler Günü dolayısıyla  törenler düzenlendi.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma töreninde, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin ve  Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Tosya Şubesi Başkanı Galip Yaman tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Törenin ardından, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Tosya Temsilciliğini ziyaret eden protokol üyeleri ve vatandaşlar daha sonra,  Tosya Asri Mezarlığı’ndaki  şehitliği ziyaret ederek dua etti.

 

Tosya Müftülüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen anma programında, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Tosya Şubesi Başkanı Galip Yaman ve Tosya Şehit Mustafa Kaymakcı Anadolu Lisesi Müdürü Hasan Bekar tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı.

 

Öğrenciler tarafından şiirler okundu ve çeşitli gösteriler sahnelendi. Şiir okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri, Kaymakam Pişkin, Başkan Şahin ve protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

 

Kaymakam Pişkin, ödül töreninde yaptığı konuşmada, “ Çanakkale Zaferiyle başlayan ve modern Türkiye’nin temellerinin atıldığı süreci başarıyla yürüten, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, onun silah arkadaşlarını, bu kutsal vatan toprağını kanlarıyla sulayarak bizlere emanet eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında milletimizin onuru ve bekası için mücadele eden ve bu uğurda şehit düşen, canlarını veren bütün şehitlerimizi en kalbi duygularımla,  şükranla ve rahmetle anıyorum. Kahraman gazilerimize alileriyle birlikte sağlıklı ve sıhhatli bir ömür diliyorum.” diye konuştu.

 

Tosya İlçe Müftüsü Eyüp Demir tarafından şehitler için okunan hatimlerin duasının yapılmasının ardından program sonra erdi.

 

Törenlere, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, protokol üyeleri, gaziler, şehit yakınları, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.