Tosya’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Düzenlenen Törenle Kutlandı

Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıl dönümü kutlamaları kapsamında tören düzenlendi.

.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

.

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin ve Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, vatandaşların bayramlarını kutladı.

.

Kaymakam Pişkin, törende yaptığı konuşmada, Türk milletinin şanlı tarihinin çok önemli dönüm noktası olan, Cumhuriyetin kuruluşunun 96. Sene-i devriyesini gurur ve coşkuyla kutladıklarını söyledi.

.

Bin yıldır aziz vatan topraklarının müdafaası için bir gonca gül gibi toprağa düşen kahraman şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Pişkin,” Başta, Cumhuriyetimizin kurucusu, Kurtuluş Savaşımızın Muzaffer Komutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tüm gazilerimizi de rahmet ve şükranla yad ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti, asırlardır hürriyetinden ve onurundan taviz vermektense ölmeyi tercih eden asil bir milletin şahlanışının, küllerinden yeniden doğuşunun nişanesidir. Türk milleti 29 Ekim 1923’te bir kez daha tüm dünyaya iradesine pranga vurdurmayacağını, kendi kaderi üzerinde hiç kimsenin müdahil olamayacağını kanıyla ve canıyla ilan etmiştir. Hasta adam ilan ettikleri Osmanlı’nın mirasını talan için Anadolu’ya koşanlar milletin cesareti, kararlılığı ve mücadelesi karşısında büyük bir hezimete uğramışlardır.” dedi.

.

Cumhuriyete hayat veren ruhun, 96 yıl önce olduğu gibi bugünde dimdik ayakta olduğunu belirten Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti :

.

“ Barış Pınarı harekatı bu ruhun kendini bir kez daha ortaya koyduğu en son zaferimizdir. 15 Temmuz ihaneti karşısında milletimizin 250 şehit ve 2 bin 193 gazinin gösterdiği şanlı direniş işte bu ruhun ifadesidir. O gece kadını, erkeği, genci, yaşlısıyla milletimizin tüm fertleri iradelerine, değerlerine ve Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmışlardır. Aziz kardeşlerim, 96 yıl boyunca milletçe nice zorluklarla, nice badirelerle karşılaştık. Çok büyük imtihanlardan geçtik. Allah’a hamdolsun her zorluğu ve her badireyi aşmasını bildik. Millete efendilik yoktur, millete hizmet vardır düsturuyla, hiçbir ayırım gözetmeden milletimize ve ülkemize hizmet etmek için gece gündüz çalıştık. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde, kahraman Türk milleti, DEAŞ/PKK/PYD/YPG/FETÖ gibi katil sürülerinin ülkemizi hedeflerinden alıkoymasına izin vermeyecektir. Bu düşüncelerle, ülkemizin gurur günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nızı bir kez daha tebrik ediyor, siz değerli Tosyalı hemşehrilerime, sağlık huzur ve esenlikler diliyorum. “

.

Ödül töreninin ardından, öğrenciler tarafından çeşitli gösteriler sahnelendi ve şiirler okundu.

.

Tosya İdman Yurdu Spor Kulübü öğrencilerinin jimnastik gösterisinin ardından geçiş töreni düzenlendi.

.

Törene, Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, Tosya Cumhuriyet Başsavcısı Emre Şükrü Acar, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Mehmet Akgül, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Metin Ekşi, CHP Tosya İlçe Başkanı İsmail Okuducu, MHP Tosya İlçe Başkanı Mustafa Dündar Özurgancı, İYİ Parti Tosya İlçe Başkanı Ali Orhan Kıral, protokol üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.