Kastamonu’nun Tosya ilçesinde açılan arıcılık kursunda başarılı olan kursiyerlere düzenlenen törenle belgeleri verildi.

 

Tosya Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Konferans Salonunda düzenlenen törende konuşan Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, çok anlamlı ve çok verimli geçtiğini düşündüğü kursun planlanmasında ve hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

Kursiyerlerin gerçek manada amacına hizmet edebilmesi açısından kursu ciddiye aldıklarını  belirten Pişkin,” Bizler çoğu zaman açılan kurslara kursiyer bulmakta zorlanıyoruz.  Hevesle ve taleple açılan kurslara bir süre sonra kimsenin gelmediğini ve rağbetin düştüğünü görüyor ve üzülüyoruz. Ama bu kurs gerçek  manada hem sizlerin  isteği doğrultusunda  ve hemde sizlerin katılımıyla dolu dolu geçti. Çok da verimli oldu, ben buna inanıyorum. Hepiniz arıcılık konusunda, kendi alanında köyünde ve mahallesinde bu işle iştigal eden insanlarsınız. Ama her işin ilmini ve fennini bilmek, bilimsel anlamda metotlarını öğrenmek pratiğinizi geliştirir ve size çok şey kazandırır.  Bizim zaten Tosya’da da istediğimiz şey budur.  Biz arıcılığı biraz atadan görme tekniklerle, kulaktan dolma bilgilerle daha çok uygulamada gördüğümüz ve edindiğimiz tecrübelerle  yürütüyoruz. Bizim burada amacımız tabii ki bu işi yapan insanların bu işin bilimsel anlamda da temeline hakim olmasını sağlamak. Böyle olunca hem sizin bu işe olan şevkiniz ve merakınız perçinlenmiş olacak, hemde kovan başına aldığınız ürün miktarında inanıyorum ki artış olacak.” dedi.

 

Kursu bir milat kabul ettiklerini ifade eden  Pişkin,”  Bizim arıcılık konusunda bir farkındalık oluşturalım anlayışımızla  bu kursun bir arada örtüşmesi çok güzel oldu. Ben bundan dolayı çok mutluyum. Ben inanıyorum ki bu bir milat olacak. Bu tür kurslarımız devam edecek. Şimdiden, Yağcılar köyünde arıcılık kursu açılması  yönünde talepte bulunuldu. İnşallah o kursuda açacağız. Yeter ki vatandaşımızdan  bu yönde talep gelsin. Biz bu talepleri, her zaman memnuniyetle karşılamaya hazırız. Tosya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) vasıtasıyla  bu kursu bitiren herkese birer kovan sözü veriyorum. “ diye konuştu.

 

 

04.11.2019 tarihinde büyük çaplı bir toplantı yapacaklarını vurgulayan  Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti:

“ Bu toplantıda, Tarım ve Orman Bakanlığından  yetkili arkadaşlarımızda bizlerle birlikte olacak.  Aşağı Kayı Köyünden hemşehrimiz, Tarım ve Orman Bakanlığı Stratejik Pazarlama Daire Başkanı Özgür Akif Tel de toplantıya katılacak. Burada çok detaylı bir yol haritası çıkartıp, yolumuza devam edeceğiz. Daha önce size bahsetmiş olduğum gibi, seçenekler üzerinde son kararımızı vereceğiz. Bir kooperatif kurmaksa niyetimiz, kooperatifin temellerini o toplantıda atmış olacağız. Buda bizim için yeni bir ivme ve dönüm noktası olacak. İnşallah uzun vadede, Tosya’yı balıyla meşhur ve belki de balına coğrafi işaret ve patent alabilmeyi başarmış bir ilçe haline getireceğiz. Bu tabii sizlerin desteğiyle olacak. Ben bütün iyi niyetimle ve bütün imkanlarımızla bu işin öncüsü olacağıma ve sizlere maddi manevi elimden geldiği kadar destek olacağıma söz veriyorum. Sizin de bu konunun bütün samimiyetinizle peşinden gideceğinize kalben inanıyorum. Aldığınız belgeler hepinize hayırlı uğurlu olsun. Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.”

 

Pişkin, konuşmasının sonunda, Tosya’da arıcılığın geliştirilmesi ve daha fazla bal  üretimine katkı sağlanması amacıyla kurulması planlanan bal ormanı çalışmalarını yürüten  Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili Kadir Çavdar ile Tosya Orman İşletme Müdürü Alpaslan Kadı’ya teşekkür etti.

 

Tosya Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Nesrin Avcı da yaptığı konuşmada, 72 saat süren arıcılık kursuna 20 kursiyerin katıldığını ifade etti.

 

Konuşmaların ardından kursiyerlere belgeleri takdim edildi.

 

Belge törenine, Tosya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Mehmet Akgül, Tosya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü (SYDV) Recep Keçeci, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Murat Demirci, Tosya Tarım ve Orman İlçe Müdür Vekili Kadir Çavdar,  Tosya Orman İşletme Müdürü Alpaslan Kadı, Tosya İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Sevgi Alkan ile kursiyerler katıldı.

 

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.