Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, sokak hayvanları için yaptırılan kulübeler, ilçenin çeşitli bölgelerine yerleştirildi.

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, gazetecilere yaptığı açıklamada,  ” Patiler üşümesin ”  kampanyası kapsamında sokak hayvanları için kulübe yaptırdıklarını hatırlattı.

 

Tosya’da uzun zamandır başıboş hayvan sorunu olduğunu belirten Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti:

” Hem Kaymakamlığın hemde belediyenin dönem dönem yaptığı çalışmalar var. Bu sefer ki çalışmamız iki amaç birden taşıyor. Hem insanlara hizmet etmek, yani köpek popülasyonundan rahatsız olan, şehir merkezinde köpeklerden rahatsızlık duyan vatandaşlarımızı bu anlamda rahatlatmak, hemde  köpekleri olumsuz hava koşullarından ve donma tehlikesinden korumak adına daha sağlıklı  ortamlarda barınmalarına imkan sağlamak için  başlattığımız bir projeydi. Kaymakamlığımız, belediyemiz, sivil toplum kuruluşlarımız, hayvan severlerimiz ve gönüllülerimiz  hep birlikte bu projeye el verdik. Bir ay önce ilk meyvelerini verdi proje.  Kediler ve köpekler için hazırladığımız kulübeleri uygun yerlere koymuştuk.  Bu günde, Kaymakamlığımızın, belediyemizin, öğrencilerimizin ve hayvan severlerimizin temin ettiği kulübeleri, Üçolukları Milli Parkı’nda  tespit edilen uygun yerlere yaklaşık 25 adet kulübe bıraktık.  Aynı zamanda yemleriyle birlikte. İnanıyorum ki burada ki hayvan popülasyonu zamanla artacak, ilçe merkezinde ki köpekleri taşımak ve buraya nakletmek suretiyle, ilçe merkezini köpekten arındırmış olacağız. Aynı zamanda köpekleri de burada hem soğuktan, hem açlıktan muhafaza etmek adına zaman zaman buraya gelerek  yemlerini vereceğiz.  Kontrollerini yapacağız.  Hayvanları sağlıklı bir yaşam alanına kavuşturmuş olduk. Bu projemizin adı, ” Patiler üşümesin ” projesiydi. Gayet iyi gidiyor. Biz insanlar için köpekleri, köpekler için de insanları feda etmek gerektiğini düşünmüyoruz. Her canlının yaşama hakkı var. Her canlının hayatını idame ettirme hakkı var.  Bundan dolayı da her iki amaca hizmet eden projeleri bundan sonra da hayata geçirmeye devam edeceğiz. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

 

Projenin Türkiye’de örnek olacağını ifade eden Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin ise,” Biz bu yaşam alanlarını, geliştirerek, çoğaltarak, şehrin uygun yerlerinde, mücavir alan içinde veya dışında sokak hayvanlarının rahatça yaşayabileceği, tedavilerinin edilebileceği ve kontrol altında tutulabileceği doğal alanlar olarak düşündük. Bu doğal alanlarda yaşamaya ve beslenmeye devam edecekler. Bu projenin iki ayağı var. Hayvanlar rahat bir ortamda, donmadan, aç kalmadan yaşarken, diğer taraftan da  çocuklarımızın, yavrularımızın hayvan sever bir şekilde, hayvanlarla birlikte yaşanabileceğini, onların beslenmelerine ve yaşamalarına katkı sağlamaları gerektiğini onlara aşılamaya çalışıyoruz öğretmenlerimizle birlikte. Ben hayvan severler demiyorum, çünkü hepimiz hayvan severiz. Hepimiz bu hayvanlarla bir arada, doğal ortamları içerisinde yaşamalarını öngörüyoruz. O manada gayret ediyoruz. Ben tekrar herkese teşekkür ediyorum. ” diye konuştu.

 

Öğrencilerden, Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’in oğlu Deniz Alp Pişkin de ,”  İnsan hayatının önemi kadar, hayvanların hayatı da önemli. Bu kulübeleri yapan bütün kurum ve kuruluşlara ben kendi adıma çok teşekkür ediyorum. İnşallah, gelecek nesillere de aktarılır bu çalışma.” İfadelerini kullandı.

 

Etkinliğe, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Murat Demirci, Tosya Doğa Koruma ve Milli Park Şefi Derya Kayacı, vatandaşlar, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.