Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, “Kütüphanesiz Okul, Kitapsız Öğrenci Kalmasın” kampanyası düzenlediklerini açıkladı.

 

 

Kaymakam Pişkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mülki idare amiri olarak bir çok sorumluluk sahalarının olmasına rağmen en temel ve en önemli görevlerinden birisinin asayiş diğerinin ise eğitim olduğunu söyledi.

 

 

 

Eğitimi ana damara, diğerlerini ise kılcal damara benzettiğini belirten Kaymakam Pişkin,” Ana damar ne kadar sağlıklı işlerse kılcal damarlara giden yollarda o kadar sağlıklı olur. Şu ana kadar okul müdürlerimizle bir çok toplantıda bir araya geldik. Okullarımızı ziyaret ettik. Toplum olarak kitap okuma alışkanlığından mahrumuz. Yapılan araştırmada, vatandaşlarımızın günde 6 saatini televizyona, 3 saatini internete, yılda 6 saatini ise kitap okumaya ayırdığı tespit edilmiş. Türkiye genelinde kütüphane sayısı bin 412 adet. Kahvehane sayısı ise 600 bin adet. Buna göre, 49 bin kişiye bir kütüphane düşerken, 122 kişiye bir kahvehane düşüyor” dedi.

 

 

 

Herkesin kendi kapısının önünü temiz tutması halinde bütün mahallenin temiz olacağını anlatan Pişkin, konuşmasında şunlara değindi; “Bu söze istinaden kendi adıma okuyan bir Tosya hayalim var. Bu belki, yetişkinlerde çok fazla karşılık bulamayacağımız bir girişim ama çocuklarda daha kolay böyle bir alışkanlığı kazandırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak. Kitap okuma alışkanlığını kazanan her öğrenci, belki 15 yıl sonra, Tosya’nın esnafı,memuru, iş adamı ve yaşayanı olacak ve onlar kitap okuyacak. Haliyle bu döngü böyle devam eder. Onlarda kendi arkasından gelen nesillere yardımcı olurlar diye düşünüyorum. İlçedeki okullara baktım. Anaokullarını çıkarttığımızda, 26 okulumuzun sadece 5’inde Z kütüphane var. 14 okulumuzda kütüphane bulunmuyor. Bu okullardan 2 tanesi lise. Yani lise düzeyinde üniversite sınavına girecek ve yüksek öğrenim almaya aday bir öğrencinin bulunduğu okulda kütüphane yok. 4 tane ortaokulda hiç kütüphane yok. Bunlar hiç olmayanlar. Birde, 7 okulumuzda normal kütüphane var ama bunlarında adı var. İçleri boş kütüphaneler. İlçemizde en çok kitabı olan okul Fatih Ortaokulu 2 bin 130 adet kitabı var. Bana, 7 bin 675 adet kitaba ihtiyaç olduğu söyleniyor. Bence yetersiz. Şu an okullarımızdaki mevcut kitap sayısı 18 bin adet. Bu sayı çok az. Bence bu sayılar yeterli değil. Ben bu sayıları mümkünse 40 bin adet yapmak istiyorum.”

 

 

 

Kaymakam Pişkin, İlçe genelinde, “Kütüphanesiz Okul, Kitapsız Öğrenci Kalmasın” diye kampanya başlattıklarını ifade ederek,” Bu kampanya eğitim-öğretim yılımızın sonuna kadar devam edecek. Bu kampanyanın sonunda da okullarımıza, adıyla var olan değil, kendiyle de var olan kütüphaneler kazandırmak istiyoruz. Bu sadece kitap ve kütüphane kapsamında dar bir çerçevede düşünülmesi gereken bir kampanya değil, bununla birlikte okuma seferberliği de başlatıyoruz. Her sabah bir okulumuzda okuma saatine gideceğiz. En çok kitap okuyan öğrencilerin evlerine misafir olacağız ve aileleriyle birlikte kitap okuyacağız. Bir çok farklı etkinliklerle de bu kampanyayı desteklemeye devam edeceğiz. Açık havada bütün devlet protokolüyle birlikte kitap okuyacağız. Bende bu kampanyaya şahsım adına 2 bin lira bağışta bulunarak ilk startı vermiş oluyorum. Okumak en büyük ibadettir anlayışıyla toplumun her kesiminden kampanyamıza büyük destek verileceğine inanıyorum” diye konuştu.

 

 

 

Düzenlenen basın toplantısında, Tosya Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Zalim,Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Volkan Pullu ile birlikte gazeteciler yer aldı

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.