Kastamonu’nun Tosya ilçesinde muhtarlar toplantısı düzenlendi.

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’in başkanlığında Tosya Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen toplantıda köy ve mahallelerdeki sorunlar ve istekler dile getirildi.

 

 

Kaymakam Pişkin, toplantıda yaptığı konuşmada, ilçe merkezi ve köylerdeki bütün kamu hizmetlerinin vatandaşlara daha etkin ve nitelikli sunulabilmesi için yapılması gereken çalışmaları ele alacaklarını söyledi.

 

 

Toplantıda, mahalle ve köylerdeki kamu hizmetlerinden yana beklentilerin konunun muhatapları tarafından cevaplandırılacağını belirten Pişkin, şunları kaydetti :

 

” Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin çalışma sezonunun sonuna doğru yaklaşıyoruz. Şuan yaklaşık yüzde 90 gerçekleşme oranı var. 2019 yılının çalışma programı kapsamında sadece bir işimiz kaldı. Oda bittiği zaman yüzde yüz gerçekleşmiş oluyor çalışmalarımız. Hem geçen yıldan kalan, hem bu yılın üzerine yüklediğimiz 250 bin liralık rotmiks, Belediyemizle yaptığımız iş birliği çerçevesinde, serilimi devam ediyor ve sona yaklaşıyoruz. Yakın zamanda bitmiş olacak. Onun haricinde İl Özel İdaresinin 900 tonluk yama programı var Tosya’ya. İnşallah bu ayın ortalarında sıra Tosya’ya gelecek. Bizin programımızda olmayan, sıcak yama yapmadığımız, rotmiks dökmediğimiz alanlara, yine kendimizin planlayacağı program doğrultusunda 900 ton özel idare döküm yapmış olacak.”

 

 

Köylere çöp konteyneri konusunda desteklerinin devam ettiğini ifade eden Kaymakam Pişkin, “ Size geçen toplantıda söz vermiştim, yüzde ellisini siz karşılarsanız, yüze ellisini Kaymakamlığımızın katkılarıyla istediğiniz kadar çöp konteyneri köylere temin edebiliriz diye. Şu ana kadar 4 köyümüz bu anlamda girişimde bulundu ve çöp konteynerlerini teslim ettik. Köylerin çöp alamadığımız diğer yarısıyla ilgili bir çöp arabası arayışım ve talebim var. Bir çöp arabası temin edebilirsem hibe yoluyla, geri kalan çöpünü alamadığımız köylerinde çöpünü almaya başlayacağız İnşallah. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor, inşallah bir sonuç elde edeceğiz. “ dedi.

 

 

Tosya Devlet Hastanesi’nde bulunmayan tek norm kadronun kadın doğum uzmanı olduğunu hatırlatan Pişkin,” Oda kurasını çekti. Kadın doğum doktoruyla birlikte birde dahiliye uzmanı. Her ikisi de kuralarını çekti. İnşallah önümüzdeki 15 günlük süre içerisinde her ikisinin de göreve başlaması bekleniyor. Onlarla birlikte acil serviste 10 tane pratisyen hekim göreve başlayacak. Bu haliyle bizde norm kadrosu olupta bizde bulunmayan hiçbir doktor kalmamış oluyor. Hatta dahiliye uzmanımız 2 tane oluyor. Bu arada doğum izninde olan çocuk doktorumuz izinden döndü. Şuanda hastanemizde 2 tanede çocuk doktorumuz var. ” ifadelerini kullandı.

 

 

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil ise, toplantıda yaptığı konuşmada, “ Belediyecilik anlamında yapmış olduğumuz çalışmalar içerisinde, mahalle muhtarlarımızla hep istişare halindeyiz. Bunun haricinde, köy muhtarlarımızla elimizden geldiği kadar fayda sağlamak adına, bir takım çalışmalar yürütüyoruz. Ama bunların teferruatlandırılması için de bizimde kendimizi toparlayıp, mahallelerimizdeki problemleri öncelik verip, köylerdeki ihtiyaçlarımıza da bir şekilde karşılık vermeye çalışıyoruz. Bu noktada çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Bunlarla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa da bu gün burada hep birlikte cevaplayacağız. Kaymakam bey, gerekli açıklamaları yaptı zaten, tekrar hoş geldiniz.” diye konuştu.

 

 

Toplantı sonunda, mahalle ve köy muhtarlarına, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğünden gelen tek tip muhtar kimlik kartları teslim edildi.

 

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, muhtarlara, ” köy ve mahalle muhtarının el kitabı”  hediye etti.

 

 

Toplantıya, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Mehmet Akgül ve protokol üyeleri katıldı.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.