Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin tarafından başlatılan, “Patiler üşümesin” kampanyası kapsamında, yaptırılan kedi ve köpek kulübeleri ilçenin çeşitli bölgelerine yerleştirildi.

 

Vatandaşlarla birlikte, Tosya’nın Üçolukları bölgesine, kedi ve köpek kulübeleri yerleştiren Kaymakam Pişkin, burada yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce başlattığı, “Patiler üşümesin” kampanyasının ilk meyvelerini verdiğini. söyledi.

 

Kampanyayı 15 gün önce hayvan severler ve Tosya Belediyesiyle yaptıkları istişareler sonucu uygulamaya koyduklarını belirten Pişkin,

” Burada amacımız, ilçemizde ki sokak hayvanları meselesine, hem onları hemde insanları mağdur etmeyecek şekilde ortak ve makul bir çözüm üretmek. Hem soğukla hemde açlıkla mücadele eden bu hayvanlara, donma tehlikesine karşı, soğuğa karşı, sağlıklı barınaklar oluşturabilir miyiz düşüncemiz ve niyetimiz bu.” dedi.

 

Pişkin, Barınakları, herkesin mutabık olacağı ve kimsenin rahatsızlık duymayacağı yerlere koyacaklarını belirterek şunları kaydetti :

“ Barınakları, daha çok şehrin içerisinden köpeklerin tasfiye edileceği noktalara taşıdıktan sonra,  buralarda beslenmelerini sürdüreceğiz. Böylece onlar sağlıklı bir şekilde soğuğa ve açlığa karşı hayatlarını sürdürmüş olacaklar. Aynı zamanda, ilçe merkezinde ki vatandaşlarımız, köpeklerden duydukları tehdit ve korkudan bir nebze olsun bertaraf edilmiş olacaklar. Bu anlamda bu kampanyanın, çok paydaşlı, çok ortaklı ve bir çok insan tarafından katkı sunulan bir kampanya olduğunu belirtmek istiyorum. Üst çatı olarak Tosya Kaymakamlığı görülse de, bütün kurumlarımız bu anlamda işin içerisinde. Örneğin hastaneden ve okullarımızdan yemekleri topluyoruz. Tosya Belediyemizle birlikte bu barınakların süreç içerisinde uygun yerlere yerleştirilmesi ve temizliklerinin yapılması konusunda yardım alacağız. Hayvan severlerimiz kendi imkanlarıyla, onların beslenmesi yönünde ki gayretlerini esirgemiyorlar. Türkiye’nin bir çok yerinden açmış olduğumuz yardım hesabına katkılar geliyor. Örneğin, biz malzemelerini karşılıyoruz, marangozlar odası da kulübeleri yapıyor, işçilik ücreti istemeksizin. Kendileri de bu anlamda katlılarını sunarak, bizlere fayda sağlıyorlar. Bu vesileyle, bu kampanyaya destek olan herkese çok teşekkür ediyorum. Bugün ilk etapta 4 köpek kulübemizi, 10 tane de kedi kulübemizi şehrin uygun yerlerine yerleştiriyoruz. Bunların hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Önümüzde ki süreçte bu kulübelerden, çokça yapmaya ve ihtiyaç olan yerlere bırakmaya devam edeceğiz.”

 

Kulübeleri daha çok şehir merkezinin dışı yerlere koyacaklarını anlatan Kaymakam Deniz Pişkin,

” Hayvanlarımızı oralarda beslemeyi sürdüreceğiz. Bu şekilde onların şehre inmeyeceğini de düşünüyoruz. Sağlıklı bir barınma ortamı ve farklı bir beslenme ortamı sunduktan sonra, artık köpekleri şehir merkezinde görmeyeceğimizi ümit ediyorum. Hayvan severlerimiz, çocuklarımız ve öğrencilerimiz herkes bu konuda seferber. Bu işin içine çocukları da özellikle dahil ettik. Milli eğitim boyutu çok önemliydi. Biz okullarda hem çocuklarda ki hayvan sevgisinin işlenmesi, onlara hayvan sevgisi konusunda bir farkındalık aşılanması hemde bu kampanyaya destek olunması adına, milli eğitim müdürlüğümüzden özellikle rica ettim. Okullarımızda bir hafta boyunca böylesine güzel etkinliklerde bulundular. İşte bir çok okulumuz kendi imkanlarıyla hem köpek kulübesi hemde kedi kulübelerini farklı şekillerde, farklı boylarda ve tarzlarda ürettiler, oluşturdular. Ve bugün onlarda getirip, buraya bırakmanın mutluluğunu yaşadılar. Ailelerimiz, çocuklarımız, hayvan severlerimiz herkes bu konuda çok duyarlı. “ diye konuştu.

 

Kaymakam Pişkin,” konuşmasına şöyle devam etti : “Bir kısım, özellikle bu anlamda aslında derdi, hayvan hakları olmayan ama, Tosya Kaymakamlığını ve Tosya Belediyesini töhmet altında bırakmayı düşünen ve bu anlamda da hayvan konusunu istismar eden bir takım basın mensuplarına, bu anlamda iyi bir cevap verdiğimizi düşünüyorum. Çünkü, bu arkadaşların yaptığı bazı kurumları zor altında bırakmak olsa da Tosya’nın tamamına zarar veriyorlar. Türkiye’nin dört bir yanından, benim sosyal medya hesaplarıma, ‘ Kaymakam bey, medyadan öğrendiğimiz kadarıyla Tosyalılar hayvanlara karşı çok acımasız insanlarmış. Tosyalılar hiç hayvan sever insanlar değillermiş. Lütfen siz sahip çıkın bari. Tosyalılara örnek olun.’  Gibi mesajlar geliyor. Bende her seferin de söylemekten yoruluyorum. Tosyalılar sandığınız gibi insanlar değil. Her biri çok hayvan sever. Her biri çok hoşgörülü, çevresine ve her canlıya duyarlı, yaratılanı yaratandan ötürü seven insanların yaşadığı bir ilçedir Tosya diyorum. Bu kötü imajı yıkmaya çalışıyorum ama bugün bu cevabı benden ziyade, burada ki hayvan sever Tosyalılar, en güzel en layık şekliyle verdiğini düşünüyorum. Katkısı olan herkese çok teşekkür ediyorum.”

 

Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin ise, yaptığı konuşmada, sokak hayvanlarının sadece Tosya’nın değil, bütün Türkiye’nin sorunu olduğunu vurguladı.

 

Sokak hayvanları sorununa Tosya’nın farklı bir açıdan yaklaştığını ifade eden Şahin, “ Bu hassasiyetinden dolayı, bu işe öncülük ettiği için Kaymakamımıza çok teşekkür ediyorum. Hayvan severlerin, milli eğitimin, gençlerin, çocuklarımızın bu işe el vermesi ayrı bir güzel. Bu beslenme ünitelerini, şehrin bir çok yerinde oluşturacağız ve sizler aracılıyla da halkımıza da bunları duyuruyoruz bu vesileyle. Dolayısıyla halkımız, bir taraftan sokak hayvanlarıyla bir arada yaşamayı da öğrenecekler. Diğer taraftan da bu hayvanlarımızın beslenme ünitelerinde, barınma merkezlerinde beslenmelerine katkı sunacaklar.” İfadelerini kullandı.

 

Kastamonu’da, çok daha geniş çaplı sokak hayvanları rehabilitasyon merkezinin olduğunu hatırlatan Başkan Şahin,

” Bu merkezin dışında yenisi yapılacakken, aslolan yerinde ve doğal ortamda sağlıklı bir şekilde barınmaları. Belediye olarak bizde bir taraftan bu hayvanların aşılanması ve sağlıklı bir şekilde yaşamaları konusunda, diğer taraftan kısırlaştırılması konusunda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Her hangi bir şekilde trafik kazası, nedeni belli olan veya belli olmayan ne şekilde bir sokak hayvanların da sıkıntı oluşacaksa biz hemen onlara derhal müdahale edip, kendi veterinerimizle, onları iyileştirebilirsek bu tedaviyi yapıyoruz. Yapamadığımız ve başarısız olduğumuz durumlarda hemen Kastamonu’ya sokak hayvanları rehabilitasyon merkezine bunları ulaştırıyoruz. Aslolan tabii bunların barınaklarda, kapalı ortamlarda sürekli tutulması değil, tedavileri yapıldıktan sonra, kısırlaştırıldıktan sonra tekrar doğal ortamlara bırakılması. Bu beslenme ünitelerinin, bu doğal ortamlarda daha sağlıklı, daha hijyenik, halka zarar vermeden, çocuklara zarar vermeden, çocukların da bu vesileyle hayvanlarla bir arada severek ve besleyerek yaşamayı öğrenmesi bakımından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bende, katkı sunan, emek veren herkese, başta Kaymakamımız olmak üzere teşekkür ediyorum. İnşallah, Türkiye’ye örnek bir çalışma olur. “ şeklinde konuştu.

 

Hayvan severler de, yaptıkları açıklamalarda, “ Çok sevindirici bir durum. Özellikle, çocuklar adına çok mutluyuz. Maalesef, çocuklarımızı hayvan sevgisiyle büyütmüyoruz. Bunun eğitimine önce çocuklardan başlamak lazım. Çocuklar severse, zaten hayvanları seven bir nesil ve bir toplum yetişecek. “ diye konuştular.

 

Kaymakam Pişkin ve Başkan Şahin, daha sonra, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Murat Demirci, çocuklar ve vatandaşlarla birlikte şehrin çeşitli bölgelerine kedi ve köpek kulübeleri yerleştirdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.