Tosya’da Tarihi Bir Proje Daha Başarıya Ulaştı

.

 

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, ilçede hayata geçirilen “Tosya’da Tarım ile Tarım Tekniklerini Geliştirme ve Yeni İstihdam Alanları Oluşturma Projesi” kapsamında kurulan meyve bahçelerinde incelemelerde bulundu.

 

 

Kaymakam Pişkin, incelemelerle ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, yapılan çalışmaların çok güzel bir uygulama olduğunu söyledi.
Bu tür uygulamalara demostasyon anlamında çok ihtiyaç olduğunu belirten Kaymakam Pişkin, şunları kaydetti;” Ben isterim ki bu uygulamaları daha da çok çeşitlendirelim. Burada steril ortamda tamamen bu uygulamanın nasıl sonuç vereceğini gösterir uzun vadeli de bir çalışma.En nihayetinde bu gün gelip burada meyvesini toplayıp tatma imkanı bulduk. Buna vesile olan Valimize, Kaymakamımıza ve Ziraat Odası Başkanımıza çok çok teşekkür ediyorum. Bunlar örnek çalışmalar.Çoğaltılması yaygınlaştırılması ve topluma kazandırılması gerekiyor. ‘Benim böyle bir projem var. Böyle bir işe girişeceğim. Desteğinize ihtiyacım var’ diyen her çiftçinin yanında olmaya hazırım.”

 

 

 

Daha sonra konuşan Tosya Ziraat Odası Başkanı Ahmet Akdiken ise, Tosya Kaymakamlığı ve Tosya Ziraat Odası işbirliğiyle hazırlanan proje kapsamında 3 yıl önce uygulanmaya başlanan çalışmanın bu gün itibariyle meyvelerini almaya başladıklarını ifade etti.

 
Uygulanan projenin bölgede bir başka örneğinin olmadığını anlatan Akdiken,” Proje kapsamında 8 kişilik bir heyetle Hollanda, Belçika, Fransa ve Almanya’da ki tarım arazilerinde detaylı incelemelerde bulunduk. Buradan edindiğimiz bilgileri, ilçemizde oluşturduğumuz örnek meyve bahçelerinde hayata geçirdik. Avrupa’ya giderek bu modern arazileri görme imkanı olmayan üreticilerimiz, örnek bahçelerimizde incelemelerde bulundular ve halen bulunmaya da devam ediyorlar. Oda olarak kendi arazilerinde bu uygulamaları hayata geçirmeye karar veren tüm üreticilerimize her türlü desteği verdik ve vermeye de devam edeceğiz. İnşallah bu çalışmalarımız ilçemizde mevcut 228 bin dekar tarım arazisinden en yüksek verimi alınabilmesine katkı sağlar ve üreticilerimize daha çok kazanabilecek ortamlar hazırlar.” diye konuştu.

 

 

 

Akdiken, Projeye her türlü desteği veren zamanın Tosya Kaymakamı Mehmet Türköz’e, şimdiki Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’e, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin’e, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Metin Ekşi’ye projeyi hazırlayan ve bu güne kadar projeye her türlü desteği veren Kastamonu Medya Grup Yönetim Kurulu Başkanı Gazeteci Mehmet Ulusoylar’a teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

 
İncelemelerde, Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Kazım Ejder, Tosya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Özgün Yapağı, AK Parti Tosya İlçe Başkanı Metin Ekşi, Tosya Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Hüseyin Zalim ve Tosya Ziraat Odası Tarım Danışmanı Recep Çakmak yer aldı.

 

 

Türkiye'de İlk Olarak Tosya’da Uygulanan Tarım Projesi Meyve Verdi

 

Türkiye'de İlk Olarak Tosya’da Uygulanan Tarım Projesi Meyve Verdi (2)

 

 

 

Türkiye'de İlk Olarak Tosya’da Uygulanan Tarım Projesi Meyve Verdi (3)

 

 

 

Türkiye'de İlk Olarak Tosya’da Uygulanan Tarım Projesi Meyve Verdi (4)

 

 

 

Türkiye'de İlk Olarak Tosya’da Uygulanan Tarım Projesi Meyve Verdi (5)

 

 

 

Türkiye'de İlk Olarak Tosya’da Uygulanan Tarım Projesi Meyve Verdi (6)

 

 

 

Türkiye'de İlk Olarak Tosya’da Uygulanan Tarım Projesi Meyve Verdi (7)

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.