Kastamonu’nun Tosya ilçesinde, trafikte yaya önceliğine dikkat çekmek amacıyla kolluk görevlileri 2’şer saat yaya nöbeti tuttu.

 

İçişleri Bakanlığı tarafından trafikte yaya farkındalığını artırmak için başlatılan ” Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz ” kampanyası kapsamında, ilçe genelindeki yaya geçitlerinde etkinlik düzenlendi.

 

Fevzi Paşa İlkokulu ile Atatürk İlkokulu’nun önünde bulunan yaya geçidi üzerinde düzenlenen etkinliğe katılan Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, gazetecilere yaptığı açıklamada, kampanya kapsamında, ülke genelindeki yaya geçitlerinde 2’şer saat yaya güvenliği nöbeti tutulduğunu hatırlattı.

 

Kampanyanın yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik olduğunu belirten Pişkin, şunları kaydetti :

 

” Bilindiği üzere geçen yıl Karayolları Trafik Kanunu’nda bir değişiklik yapıldı. Bu değişiklik neticesinde şu kural hayata geçirildi. Sürücüler, görevlileri veya trafik levhalarının olmadığı yerlerde, kavşak giriş ve çıkışlarıyla, okul ve yaya geçidine yaklaşırken duraksamak yada yavaşlamak zorundadırlar. Ayrıca bu geçitlerde geçmekte olan yada geçmek üzere olan yayalar varsa, mutlak suretle de durmak ve geçiş üstünlüğünü yayalara tanımak zorundalar. Karayolları Trafik Kanunu’nun 74. maddesindeki bu değişiklikten sonra, İçişleri Bakanlığımızda, 2019 yılını , ” Yaya öncelikli trafik yılı ” ilan etti. Bu kapsamda çeşitli farkındalık çalışmaları başlattı. Bugünde yine onlardan bir tanesini burada hayata geçiriyoruz. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla, Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinde, Valiler ve Kaymakamlar, sıralı sorumlu trafik amirleri, jandarma ve emniyet hepimiz sahadayız ve yaya güvenliği nöbetindeyiz. ”

 

Devletin bütün unsurlarıyla yaya güvenliğinin nöbetçisi ve takipçisi olduğunu ifade eden Pişkin,” Bu anlamda bir farkındalık oluşturulmasına katkı sağlamak amacıyla Fevzi Paşa İlkokulu ile Atatürk İlkokulu’nun birlikte kullandığı yaya geçidini seçtik. Burada bir uygulama yaptık, sürücülerimize gerekli hatırlatmaları yaptık. Hazırlamış olduğumuz broşürleri kendilerine dağıttık. Bu anlamda bir hassasiyet oluştuğunu zaten memnuniyetle müşahede ediyoruz. Çok daha iyi bir noktaya gelinebileceğini düşünüyoruz ve bu çalışmaların, Sayın Bakanımızın nezninde aralıksız süreceğini de görebiliyoruz. ” diye konuştu.

 

Kaymakam Deniz Pişkin, yaya geçidi üzerinde durdurulan otomobil sürücülerine, yayalara yol vermeleri konusunda uyarılarda bulundu ve broşür dağıttı.

 

Etkinliğe, Tosya İlçe Emniyet Müdürü Cenk Demir, Tosya İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Üsteğmen Mehmet Akgül, Tosya Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYDV) Müdürü Recep Keçeci, Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürü Sıtkı Murat Demirci, protokol üyeleri, okul idarecileri, veliler ile emniyet ve jandarma personelleri katıldı.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.