Tosya’da Vatandaşlar Yıkılan Hükümet Konağı Ve Polis Karakolu Binalarının Yerine Otopark Ve Yeşil Alan Yapılmasını İstiyor

SPONSORLU BAĞLANTILAR

 

Refik Yurt : Kastamonu’nun en büyük ilçesi olan Tosya’nın tam ortasında bulunan hükümet konağı ve polis karakolu yeni bina yapılmak üzere geçtiğimiz aylarda yıkılmıştı.

 

 

İki tepe arasında sıkışık bir yerleşime sahip olan Tosya’nın merkezinde bulunan bu iki binanın yıkılmasıyla birlikte şehir adeta başka bir görünüme kavuştu.

 

 

Tosya’da uzun zamandır başa bela olan trafik yoğunluğuna çara üretilmesini isteyen Tosyalılar, bu iki binanın yerine yapılacak tesisle birlikte, trafik sorununun tamamen ortadan kalkacağına ve şehrin nefes alacağı bir parka kavuşacaklarına inanıyorlar.

 

 

Bu konu hakkında konuştuğumuz Tosyalılar, yıkılan hükümet konağı ve polis karakolu yerine, içinde şelalesi, vatandaşların oturup dinlenebileceği ve hoşça vakit geçirebileceği yeşil alanlar, çocukların koşup oynayabileceği parklar başta olmak üzere bir çok sosyal donatıların yer alacağı bir “ Park ” inşa edilmesini istiyorlar.Çok geniş bir alana yapılacak bu parkın altına ise iki katlı oto park yapılmasını talep ediyorlar.

 

Tosya’nın merkezinde yer alan bu bölgede yapılacak olan bu tür bir çalışma sayesinde hem şehir daha yaşanılabilir bir hale gelecek, hemde yıllardır başa bela olan trafik çilesinin son bulmasına imkan sağlanacak.Tosya’nın coğrafi yapısı göz önüne alındığında tarihi bir fırsat olarak görülebilecek olan bu projenin hayata geçirilebilmesi ancak ve ancak Tosyalıların birlikte hareket etmesiyle mümkün olacaktır.

Yapılacak bir kamuoyu araştırması sayesinde tüm Tosyalıların bu konuda ki görüşleri alınabilir ve şehrin sürdürülebilir gelişmesinde bu alan adeta bir mihenk taşı görevi görebilir.

 

Vatandaşlar, bu alana yapılması planlanan hükümet konağı ve polis karakolu için ise daha uygun ve kullanışlı bir yerin bulunacağına inanıyor.Tosya’nın köylerinde yaşayan binlerce vatandaşımız var. Bu vatandaşlar en az haftada bir pazartesi günleri şehre gelmekte ve ihtiyaçları için alışveriş yapmaktadır. Tosya’ya geldikleri zaman şehir merkezinde dinlenebilecekleri alanlar maalesef yeterli değil.

 

Tosya’nın dışında yaşayan vatandaşlarımız ise en azından bayramdan bayrama ata yurtlarını ziyaret ederek eş dost ve akrabalarıyla hasret gidermektedir. Yine onlarında nezih bir ortamda saatlerce dinlenecek ve hoşça vakit geçirebilecekleri sosyal tesisler yeterli seviyede değil.

 

Bu tarihi fırsatın kaçırılması halinde trafik yoğunluğu başta olmak üzere şehrin üst üste sıkışık bir yerleşkeye sahip olması yüzünden Tosya’nın önümüzdeki yıllarda yaşanılması zor bir şehir olacağı ve daha büyük sorunlarla baş başa kalacağı gerçeğini de göz ardı etmemek gerekir diye düşünüyorum.

 

 

SPONSORLU BAĞLANTILAR

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.