Kastamonu’nun Tosya ilçesinde yeni istihdam alanları açacak olan kalfalık ve ustalık sınavları yapıldı.

 

Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlükleri bünyesinde açılan sınavlara katılmak isteyenler, yeterlilik durumlarına göre, kalfalık ve ustalık belgesi almak için sınavlara giriyor. Alacakları belgelerin aynı zamanda, Mesleki Yeterlilik Belgesi yerine geçmesi ve alanlarıyla ilgili ticari faaliyetlerde bulunabilmeleri sınavlara olan ilgiyi artırıyor.

 

Tosya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Delebe, okulun atölyesinde yapılan sınav öncesi yaptığı konuşmada, kalfalık ve ustalık sınavlarının Haziran ve Şubat aylarında olmak üzere yılda iki defa yapıldığını hatırlattı.

 

Yeni yönetmeliğe göre sınavların artık yılda altı defa yapılacağını belirten Delebe, şunları kaydetti :

” Ustalık belgelerinin Mesleki Yeterlilik Belgesine karşılık gelmesi nedeniyle alanlarıyla ilgili ticari faaliyet yürütmek isteyenler, ustalık sınavlarına yoğun ilgi gösteriyor. Ustalık belgesi almak isteyenlerin öncelikle kalfalık sınavlarına girmesi gerekmektedir. Meslekleriyle ilgili 1 gün bile sigortası olanlar kalfalık sınavına başvurabilirler. Ustalık sınavlarına başvurmak için ise meslekleriyle ilgili en az 5 yıllık sigortasının bulunması gerekiyor. Ustalık belgesine sahip olanlar işyeri açabileceği gibi devlet desteklerinden de faydalanabilir. Ustalık belgesi alanların usta öğreticilik kursuna katılarak  usta öğreticilik belgesi de alabilirler. Kamera ile kayıt altına alınan ve sınav komisyonu nezaretinde gerçekleşen sınavlara katılanların çoğunluğu gıda sektöründe faaliyet göstermektedir. Sınavlarınızda hepinize başarılar dilerim.”

 

Delebe, Son yıllarda kalfalık ve ustalık belgesi almak isteyenlerin sayısında artış meydana geldiğini belirterek yılda 60 kişiyi belgelendirdiklerini sözlerin ekledi.

 

Sınava katılanlar ise, iş yeri açarak hem kendilerine istihdam sağlayacaklarını, hemde yanlarında çalıştıracakları kişiler sayesinde yeni istihdam alanları oluşturacaklarını kaydettiler.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.