Türk Dünyası Halk Ezgileri Konseri Kastamonuluları Büyüledi

Türk Dünyası Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde ve Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’nun Ramazan-ı Şerif Münasebetiyle TÜRKSOY’un Kuruluşunun 25. Yılına ithafen Kazakistan’ın Turmagambet Orkentrası eşliğinde, Türk Dünyası Halk Ezgileri konseri, Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile Taşköprü ilçesinde gerçekleştirildi.
.
.
.
.
Programa ayrıca Milletvekili Hakkı Köylü, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş, Taşköprü Kaymakam Vekili Ahmet Nuri Demir, Taşköprü Belediye Başkanı Hüseyin Arslan, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ve çok sayıda halk katıldı.
.
.
.
.
Bu faaliyetlerdeki amaçlardan birinin kendi kültürümüzü tanımak olduğunu ifade eden Vali Karadeniz; “Bu yıl Türk Dünyası Kültür Başkentliği etkinlikleri çerçevesinde birçok değişik faaliyet yapılıyor ve bu faaliyetlerde de bir çok amaç var bu amaçlardan birincisi bizim kendi kültürümüzü tanımak. Yani biz nereden geliyoruz hangi kültürün içinden yoğrularak gelmişiz bunu tanımak elbette Türk Cumhuriyetlerinin sahip olduğu kültürü de bilmemiz gerekiyor. Dolayısıyla biz onları tanırsak kendi özümüzü de tanımış olacağız. Biz hep Kastamonu’dan bahsederken Şeyh Şaban-ı Veli öne çıkıyor. Şeyh Şaban-ı Veli Hoca Ahmet Yesevi’nin ekolünden geliyor, Hoca Ahmet Yesevi ise Kazakistan’da yaşamış bir Türk büyüğüdür. Biz hangi konuya el atsak mutlaka köklerimiz oradan çıkıyor dolayısıyla biz kendimizi tanımak istiyorsak tüm Türk Dünyası kültürünü yakından bilmemiz lazım Türk Dünyası Başkenti etkinlikleri de bu amaçla ciddi fırsatlar sunuyor. Bu etkinliklerin ikinci amacı da, kendimizi başkalarına tanıtmak, bizim Kastamonu’da neyimiz var Kültürel, sanatsal ve turizm potansiyeli olarak bu değerleri tanıtacağız ki bu etkinliklerden İlimize turizm gelirleri anlamında da bir katkı sunmak. Tüm bu amaçlar için yapılan bu etkinliklerde şu anda 6. Aya gelmiş bulunuyoruz, bu etkinlikleri sadece Kastamonu Merkezde değil ilçelerde de organize etmek bizim ana gayelerimizden birisi bu konuda ben Taşköprü Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum diğer ilçelere göre elini çabuk tutuyor buda Taşköprü’nün kültüre,sanata ne kadar yakın olduğunun bir ölçüsüdür diye düşünüyorum bu etkinliğin organizesinde emeği geçen TÜRKSOY’A TÜRKSOY’da görev alan değerli sanat yönetmenlerine ve yine bu etkinliğin Taşköprü’de yapılmasını sağlayan Taşköprü Belediye Başkanımıza ve herkese teşekkür ediyorum ”dedi.
.
.
.
.
Türk Dünyası Halk Ezgileri Konserinde Kazakistan, Azeybaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkiye’den katılan sanatçılar İlahiler, Küyler ve Halk Ezgilerini seslendirdiler.
KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.