Tosya’da, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, Suriye’nin Afrin bölgesinde  başlatılan Zeytin Dalı Harekatının zaferle sonuçlanması için Fetih Suresi okundu ve dualar edildi.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda  düzenlenen organizasyonda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

 

Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin, burada yaptığı konuşmada, hem ülkemiz için hemde dünya tarihi için önemli bir harekatın ve önemli operasyonun duasını yapmak için toplandıklarını söyledi.

 

Kaymakam Deniz Pişkin,” Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Suriye’nin Kuzey kesimindeki Afrin bölgesinde, ne yazık ki buralara terör örgütü mensuplarını yerleştirmek isteyen uluslar arası güçlere rağmen ve bu güçlere pirim vermek sizin meydan okuyan Türkiye Cumhuriyeti devletinin iradesiyle başlatılan Zeytin Dalı operasyonu kapsamında bu gün önemi bir mesafeyi geride bırakmış bulunuyoruz. Mehmetçiğimiz, ecdadına layık şekilde, daha önce Fırat Kalkanı harekatında, Çanakkale’de, Galiçya’da, Kore’de ve Kıbrıs’ta olduğu gibi inşallah Afrin’den de zaferle dönecek ve ecdadına yakışanı yapacak. Bütün duamız ve temennimiz bunun için. Bizde bu gün burada, bu harekata olan desteğimizi haykırmak, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, devletimizin ve hükümetimizin bu kararlı ve dik duruşunun karşısında, manevi olarak yanlarında olduğumuzu belirtmek için toplanmış bulunuyoruz.” dedi.

 

 

Dünya’nın çabuk değiştiğini belirten Kaymakam Deniz Pişkin, şunları kaydetti; “ Ama şuna bakmak lazım. Bu değişim ülkemizin lehine mi aleyhine mi oluyor . Türkiye, 15-20 yıl öncesine kadar, üzerinde operasyonlar yapılan, bir takım senaryolar uygulanan devlet idi. IMF’de borç almak için kapıda beklediğimiz, küçücük bir bomba patlasa borsanın alt üst olduğu, ekonominin çığırından çıktığı günlerden, şimdi bu gün, çok sağlam temeller üzerinde kurgulanmış ve dünyaya adalet timsali olmaya ant içmiş bir ülkenin gururlu mensupları olarak toplandık. Bu çok büyük zaferdir, çok gurur verici tablodur. Dün borsa tarihi rekorlarından birini kırdı. Dolar son zamanların en düşük seviyesinde. Türkiye artık öyle birilerinin belirttiği gibi, her türlü tertip alıp uygulayacak her türlü haksızlık karşısında, sus pus el pençe duracak bir ülke değil. Dünya bunu anladı. Çok teşekkür ediyoruz bunu bize sağlayanlara.”

 

Kaymakam Deniz Pişkin,” Mehmetçiğimiz, sınır ötesi operasyondayken bizlere düşen nedir sevgili kardeşlerim. Tabi ki birincisi dua etmektir. Dualarımızı esirgemeyeceğiz. İkinci ise sınırın öte tarafından ziyade, sınırın bu tarafında hainliklere, aramıza fitne fesat sokmaya çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Hepimiz, dostlukla, muhabbetle, ortak maziyle, ortak gelecekle ve imanla bir birimize daha fazla muhabbet duyacağız. Daha çok bağlanacağız. 15 Temmuz’da olduğu gibi, Söz Konusu Vatansa, Gerisi Teferruattır sözü işte burada bir kez daha vücut buldu. Söz konusu vatansa hiçbir şeyin önemi yok. Bütün Tosya’nın tamamı burada. Çünkü bizler dışarıya karşı, içimizdeki duydular ne olursa olsun, gerektiğinde, sırası geldiğinde, tek bir yumruk olmayı bilen bir milletiz. Birazdan diyanet görevlilerimiz, Fetih Suresini okuyacak. Daha sonra ise müftü bey dua edecek. Ama ondan önce bir dua da birlikte edelim istiyorum. Yüce rabbim, devletimizi baki, ordumuzu muzaffer, bayrağımızı göklerde, milli beraberliğimizi daim eylesin inşallah. Sevgili Tosyalı kardeşlerim, hepinizin cuması mübarek olsun. Allah’ın rahmeti, bereketi ve mağfireti hepinizin üzerine olsun.” diye konuştu.

 

Kaymakam Deniz Pişkin konuşmasının sonunda, Arif Nihat Asya’nın Dua Şiirini seslendirdi.

 

Biz, kısık sesleriz, minareleri, sen, ezansız bırakma Allah’ım.
Ya çağır şurda bal yapanlarını, ya kovansız bırakma Allah’ım.

 

Mahyasızdır minareler, göğü de, kehkeşansız bırakma Allah’ım.
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, müslümansız bırakma Allah’ım.

 

Bize güç ver, cihad meydanını, pehlivansız bırakma Allah’ım.
Kahraman bekleyen yığınlarını, kahramansız bırakma Allah’ım.

 

Bilelim hasma karşı koymasını, bizi cansız bırakma Allah’ım.
Yarının yollarında yılları da, Ramazansız bırakma Allah’ım.

 

Ya dağıt kimsesiz kalan sürünü, ya çobansız bırakma Allah’ım.
Bizi sen sevgisiz, susuz, havasız ve vatansız bırakma Allah’ım.
Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, müslümansız bırakma Allah’ım.

 

Din görevlileri tarafından Fetih Suresinin okunmasının ardından, Tosya Müftüsü Eyüp Demir tarafından dua yapıldı.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.