3

Türkiye’nin En Uzun Tünellerinden Olan Kastamonu Ilgaz Tüneli İnşaatında Sona Gelindi.

04 Ağustos 2015 Salı, 09:34
kastamonu Ilgaz Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu.

Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN,  Kastamonu Ilgaz Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu.

İncelemelere, Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN’ın yanı sıra, Milletvekilleri Mustafa Gökhan GÜLŞEN ve Metin ÇELİK, Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ, Karayolları 15. Bölge Müdürü Sami UYAR ve şantiye yetkilileri katıldı.

İlk önce Ilgaz Tünel İnşaatında çalışmaları yerinde inceleyen Vali GÜNAYDIN ve diğer protokol üyeleri, daha sonra Ilgaz Tünel İnşaatının Çankırı tarafındaki çalışmaları da yerinde incelediler.

Bazı yatırımların  bir şehrin kaderini derinden etkilediğini ifade eden Valimiz Sayın Şehmus GÜNAYDIN; “İlimiz açısından son derece önemli olan bir yatırımı inceleme fırsatı bulduk. Ilgaz tüneli tamamlandığı zaman Kastamonu’muzun ekonomik, sosyal, kültürel anlamda ivme kazanması için çok önemli bir fonksiyonu yerine getirmiş olacak. Artık Kastamonu’ya gelemeyenlerin bir bahanesi kalmayacak çünkü bizim tünelimiz tamamlandığı zaman yaklaşık olarak yolda 5.4 km’lik yani  yarım saatlik bir kısalma oluyor. Ankara’dan çoluk çocuğunu yanına alan bir baba 1 Saat 50 dakika sonra Ankara’dan Kastamonu’ya gelme imkanı bulacak.  Buda özellikle turizm potansiyeline sahip olan Kastamonu’ya önemli katkılar sağlayacak.

Doğal ürünlerimizin, el sanatlarımızın, yöresel el ürünlerimizin satılması anlamında daha fazla üretilmesi ve piyasaya sürülmesi anlamında çok ciddi bir imkânımız olacak. Bu yolun seyahat süresi kısalması aynı zamanda milli ekonomimize de katkılar sağlayacak. Yılda yaklaşık 8,3 milyon litre yakıt tasarrufu yapacağız. Bu da bugünkü parayla yaklaşık 38,2 milyon TL yapıyor. Hemen hemen 13 yılda inşallah tünelimiz kendini amorti edecek. Bu sadece maddi anlamda birde bunun Kastamonu ve civarına kattığı ekonomik katkıyı da düşündüğümüz zaman ne kadar önemli, ne kadar ciddi, verimli bir yatırıma kavuştuğumuzu da görmüş olacağız.

Ben bu yatırımın hızlı bir şekilde tamamlanması için gayret gösteren Şirket yöneticilerimizi, değerli Karayolları Bölge Müdürümüzü ve çalışanlarını kutluyorum ve tebrik ediyorum.

Bugün bize müjdeli haber de verdiler, şuana kadar tünel içinde hiç kireç taşına ulaşmamıştık, bugün kireç taşına ulaştık dediler. Teknik olarak anlatacak olursak, artık daha hızlı kazı yapabiliriz diyorlar. 70 cm kazdığımız günler var diyorlardı tek yönlü olarak,  şimdi 4.5 metre 5 metrelere kadar çıktık diyorlar, şimdi iki taraftan geldikleri zaman,  10 metre iki ayrı tünelde son üç gündür toplam 20 metre rahatlıkla kazabildiklerini söylediler. İnşallah daha da hızlanırlar tabi kazasız belasız bir şekilde her şeyden önce çalışanlarımız ve onların  iş güvenliği önemli. Oradaki çalışma koşulları zemin, kayalıklar daha fazla hızlı çalışmalarına imkan verirse bu süre kendiliğinden kısalacak.

Ben bu duygu ve düşüncelerle bu yatırımın Kastamonu Vilayetimize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum emeği geçen başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Bakanlarımız, Sayın Vekillerimiz, Bürokratlarımız olmak üzere tekrar huzurlarınızda herkese teşekkürlerimi arz ediyorum” dedi.

Ilgaz Tüneli Kastamonu’nun hayallerinden bir tanesi diye sözlerine başlayan Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan GÜLŞEN konuşmasında; “Sayın Cumhurbaşkanımızın Kastamonu mitinginde söz verdiği önemli büyük bir proje. Rakamsal bedeli gerçekten çok yüksek ve büyük bir yatırımdır. Kastamonu yıllarca ulaşım imkanlarının kısıtlı olması sebebiyle sanayileşmesini tamamlayamadı ve sürekli göç verdi. Göçün ana sebeplerinden bir tanesi bu idi. Biz havayolumuzu açtık. İnşallah önümüzdeki sene başında veya nisanında Ilgaz Tünelimizi açacağız. İnebolu yolumuzun projesi tamamlandı. 2011 yılında o yolla ilgili bir sözümüz vardı. Ve bu yolda gelecekte programa girecek. Programa girmesi için öncelikle projesi yapılması gerekiyordu. Uzun bir çalışma sürecinden sonra proje bitti. Hedefimiz bu yolu İnebolu’ya kadar devam ettirmek. Yine İnebolu Limanıyla ilgili süreç takip ediyoruz. Bunların tünelle bağlantılı olduğu için söylüyorum. İnebolu Limanı da özeleştirme kapsamında proje çalışmaları devam ediyor. Son 10 yıldaki çalışmalarımızla Kastamonu’da nüfus azalmaları son buldu. Nüfus artışına geçtik diyebilirim. Bu işler bu şekilde olan yoğun çalışmalarımızın sonucudur.

İçeride gördüğümüz firma, karayollarımız çok ciddi çalışmalar yapıyor. Ilgaz inşaatında yaklaşık 500 kişi çalışıyor. Rakamsal boyutuna dikkat çekmek istiyorum eski parayla 570 trilyon lira. Kastamonu’nun geçmiş yıllarda bir kalemle böyle büyük bir hizmeti alması hiçbir zaman olmamıştır. Sayın Valimiz ve bizler süreci takip ediyoruz. Ben bu işte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Buradaki çalışmalardan son derece memnun olduğunu vurgulayan Kastamonu Milletvekili Metin ÇELİK konuşmasında:” Buradaki arkadaşlarımıza, projeyi yöneten arkadaşlarımıza  ve bölge müdürümüze teşekkür ediyoruz. Bu projeyi hizmete açtıktan sonra sayın başkanımızın da söylediği gibi,  kırık barajının yapımı ile birlikte buradaki güzergah değişikliğine bağlı tünellerin ve viyadüklerin ihalesinin biran önce yapılması ve Kastamonu’dan gelen BSK sıcak asfalta bir şekilde buradaki bölüme bağlanması. Böylece Ankara’yla ulaşımımızın çok daha rahat hale geleceğini düşünüyorum. Çankırı – Ankara arası devam ediyor. Dolayısıyla önümüzdeki bir yıl ya da iki yıl içersinde sanıyorum Kastamonu’dan Ankara’ya çok daha rahat bir şekilde ulaşmış olacağız. Hedefimiz arasında İnebolu tünellerinin biran önce ihalesini yapıp işe başlamaktır. İnşallah bunları da başaracak güçteyiz” dedi.

Kastamonu bölgesi için önemli yatırımlardan birisi olduğunu belirten Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ konuşmasında; “Öncelikle böyle bir projenin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.. Kastamonu’da ticaret gelişiyor ve gelişmeye de devam edecektir. Özellikle karayolları taşımacılığında Ilgaz dağını aşmak her bakımdan zordu. Hem turizm açısından hem ticaret açısından hem de sanayi açısından gerçekten zordu. Ilgaz tünelinin yapılması Kastamonu’nun önünü açacaktır.  Bir ilin gelişiminde en çok ulaşım önemli bir faktördür diye düşünüyorum.  Ben desteklerinden dolayı hükümetimize, Sayın Valimize, Milletvekillerimize ve emeği geçen yüklenici firmamıza teşekkürü borç biliyorum. Bu tünelin Kastamonu halkına hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Karayolları 15. Bölge Müdürü Sami UYAR , Ilgaz Tüneli hakkında  verdiği bilgiye göre;

ILGAZ TÜNELİ; güzergahı Kastamonu Diphan mevkii Bostan köyünden sola ayrılarak, Baldıran mevkiine kadar 2,9 Km vadi içinden devam etmekte, 5391 / 5370 metre çift tüp tünel ile Ilgaz dağı geçilmekte ve tünel çıkışında Kadının çayırından 3,5 Km sonra da, Yenice köyünde mevcut güzergaha bağlanılmaktadır.

Proje güzergahın bulunduğu Kastamonu bölgesi doğal güzellikleri ve tarihi dokusu ile geçmişten günümüze taşınan kültürel değerleri ile var olan mirasın korunması ve değerlendirilmesi gereken bir bölgemizdir.

Ilgaz dağı Milli Parkı, Küre Dağları Milli Parkı, Valla kanyonu, Kara Cehennem kanyonu, Çatak kanyonu, geniş orman alanları, sahilleri, tarihi konakları, velileri, külliyeleri, zengin tarihi ve kültürel varlıkları İle ziyaretçilerine muhteşem güzellikleri ve beraberinde huzuru sunabilen önemli bir kültür, doğa ve turizm merkezidir. Yine Ilgaz dağındaki kayak merkezleri ile kış sporları için de eşsiz imkanlar sunmaktadır.

Ayrıca yer altı kaynakları, tarım ve orman ürünleri ve hayvancılık potansiyeli İle de önemli bir merkez durumundadır.

Küre ve Hanönü’nde zengin bakır madeni yatakları mevcuttur.

Kastamonu merkez ve ilçelerinde Ağaç ürünlerinin işlenerek yurt içine ve yurt dışına pazarlandığı ağaç entegre tesisleri bulunmaktadır.

Çankırı’da da üretim yapan mermer, seramik vb. tesisleri ve yeni kurulan ve üretim aşamasında olan lastik fabrikası gibi önemli tesisler mevcuttur. Bu güzergah, Sarp Küre dağları ve Ilgaz dağları arasında kalan konumundan ve ulaşımda yaşanan sıkıntılardan dolayı, sahip olduğu zengin kaynakları yeterince değerlendirilemeyen Kastamonu ili ile Çankırı ilinin hatta Batı Karadeniz bölgesinin, önemli bir limanı olan İnebolu Limanının TETEK güzergâhına (Transit Türkiye Karayolu), Ankara üzerinden Akdeniz limanlarına bağlantısının sağlanması açısından da büyük önem taşımaktadır. Bu yol üzerinde en önemli geçit noktası 1875 rakımlı Ilgaz dağı geçididir. Mevcut Ilgaz dağ yolu %12’ye varan oldukça yüksek eğimleri ve sert kurpları (virajları) ile kıvrıla kıvrıla 1875 m rakımlarına çıkıp tekrar inen 17 Km ‘lik oldukça zorlu bir yoldur. Özelikle kışın yolun açık tutulabilmesi için yapılan yoğun mücadeleye rağmen etkili olan kar yağışları ve buzlanmalar ulaşımı olumsuz etkilemektedir. Ilgaz dağının aşılmasındaki zorluklar, ürünlerin nakliyesindeki ulaşım güçlüklerine, ilave maliyetlere, zaman kayıplarına sebep olmakta ve madenciliğin, turizmin, sanayi ve ticaretin gelişmesine engel teşkil etmektedir.

Bu proje ile; Ilgaz dağının tünel ile geçilmesi ile Batı Karadeniz’in Kastamonu üzerinden Kuzey TETEK  hattına bağlanması,

Ulusal ve uluslararası arterlerin güçlendirilerek, bölgemizden diğer illere, bölgelere, Akdeniz limanlarına, İran ve Bulgaristan gibi sınır bölgelerine ve yurt dışına, daha yüksek standartlı yollarla, kesintisiz bir ulaşımın sağlanması

Bölgenin ve ülkemizin ekonomisine, ticaretine, kültür ve turizmin gelişmesine katkı  sağlanması,

Kış aylarındaki yoğun kar yağışları ve buzlanmalar nedeniyle sürücülerin kabusu olan yolda, vatandaşlarımıza 12 ay boyunca güvenli, konforlu bir ulaşımın tesis edilmesi, amaçlanmıştır.

Projeye Ait Bilgiler: Projenin Adı:  Diphan-Ilgaz-Tetek
(Ilgaz Dağı Tünelli Geçişi Dahil)

Proje Uzunluğu :   26,7 Km (11,4 Km + 15,3 Km)

Tünel Uzunluğu :   5370m+ 5391m

Projenin Standardı Bölünmüş yol

Platform Genişliği: 26,0 m

İşe Başlama Tarihi:16.08.2012

İşin Bitim Tarihi :   16.01.2016 (Sözleşme)

Tünelin Proje Bedeli:455 Milyon TL

Toplam Proje Bedeli:572 Milyon TL (Projedeki BY, BSK ve Kavşaklar Dahil)

Yapılan İş :             395 Milyon TL

Toplam Harcama :   350 Milyon TL

Projenin Nisan 2016’te tamamlanabileceği öngörülmektedir.

Kastamonu-Çankırı arasındaki 26,7 Km ‘lik Diphan-Ilgaz-İndağı projesinin bölünmüş yol olarak tamamlanan 15,3 Km’sinde BSK yapım çalışmaları devam etmektedir.

Kalan 11,4 Km’lik kesimde ise sol tüpü 5391m, sağ tüpü 5370 m olmak üzere toplam 10761m uzunluğundaki çift tüp Ilgaz tünelinde ve 6,4 Km’lik bağlantı yollarında bölünmüş yol yapım çalışmaları devam etmektedir.

Ilgaz Tünelinde, sol tüpte (1160+2600) 3760 m, sağ tüpte (1260+2560) 3820 m olmak üzere, toplamda 7580 metrenin kazısı ve desteklemesi yapılmış ve % 71 gerçekleşme sağlanmıştır.

Yine Tünelinin nihai beton kaplama imalatlarında, sol tüpte (620+ 1500) 2120 metre, sağ tüpte (620+ 1400) 2020 metre toplam 4140 metre tamamlanmıştır.

(2,9+ 3,5) 6,4 Km ‘lik bağlantı yollarında ise toprak işleri ve sanat yapılarında %90 gerçekleşme sağlanmıştır.

Tünel çıkışı ile Yenice arası çıkış bağlantı yolunun 3 Km’si bölünmüş yol ve bitümlü sıcak karışım asfalt olarak bitirilmiş olup asfalt çalışmaları devam etmektedir.

Nisan 2016’da projenin (26,7 Km’nin) tamamının bitirilmesi hedeflenmiştir. Proje tamamlandığında Ilgaz Tüneli için 455 milyon TL olmak üzere, bölünmüş yol, BSK ve seviyeli kavşaklar dahil 572 milyon TL tutarında yatırım gerçekleştirilmiş olacaktır.

PROJENİN FAYDALARI

Kuzey-Güney aksının yapımında önemli bir aşama kat edilecektir. Yapılmakta olan Ilgaz tüneli ile yeni güzergahta Ilgaz dağının 300-500 metre daha düşük kotlarından geçilecektir.

Yeni yolda, eski yoldaki yüksek eğimler, 360 derece dönüşlü Laseler, sert dönüşlü keskin kurplar olmayacaktır.

Ilgaz dağı geçişi 17,2 Km’den 11,8 Km’ye düşerek 5,4 Km kısalacaktır. Mevcut yol ile Ilgaz dağı 34 dakikada geçilebilirken, yapılan Ilgaz tüneli ile seyahat süresi 26 dakika kısalacak ve Ilgaz dağı 8 dakikada geçilecektir.

Önceden 2-2,5 saatte kat edilen Kastamonu-Çankırı arası, sathi kaplama bölünmüş yol yapıldıktan sonra yarım saat kısalmıştır. Ilgaz tüneli tamamlandığında yarım saat daha kısalarak 1-1,5 saate inmiş olacaktır.

Ayrıca ortalama seyahat süresinde yılda 345 bin 655 saat, akaryakıt tüketiminde ise 8,3 milyon litre tasarruf elde edilerek vergiler dahil yıllık toplam tasarruf tutarının 38,2 milyon TL olacağı tahmin edilmektedir.

kastamonu Ilgaz Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu.

Haber ve Fotoğraf Kaynak : www.kastamonu.gov.tr

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>