2018 Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkenti kapsamında, Posta ve Telgraf Anonim Şirketi (PTT AŞ), tarafından “ Uluslararası Pul Sergisi” Valimiz Sayın Yaşar Karadeniz’in katılımı ile gerçekleştirildi.

 

 

Uluslararası Pul Sergisi açılışına ayrıca Milletvekilleri Metin Çelik, Hakkı Köylü, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Karaca, Azermarka Direktörü Leyla Guleliyeva, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Posta Dairesi Müdürü Sövüda Tabak, kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda halk katıldı.

 

 

Bizim Kültür ve sanat şehri olma yolunda çalışmalarımızı sürdürmemiz lazım diyen Vali Karadeniz; “Kültür çok geniş bir kavram, kültürün içinde maddi kültür dediğimiz maddi unsurlar var, manevi kültür dediğimiz boyutunda da manevi unsurlar var bunun her iki kültür boyutunu içine alan soyut ve somut kültürümüz var ayrıca tabiki bize miras olarak gelenleri bizden sonrakilere aktarmak üzere yola çıkmış bir iliz. İlimizde gerçekten güzel çalışmalar yapılıyor ve bunun sonucunda da Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edildi. Biz 18 Aralıkta Türk Dünyası ünvanını bir başka şehrine devredeceğiz. Tabiki devrettiğimizde işimiz bitmeyecek asıl işimiz bana göre ondan sonra başlıyor. Biz bir Kültür ve sanat şehri olma yolunda çalışmalarımızı sürdürmemiz lazım. Buna hem yerel yönetimler, hem sivil toplum kuruluşlarının ve tüm kamu kurum ve kuruluşlarının aktif bir şekilde bu boyutta çalışmalarını sürdürmeleri gerekir. Bununla birlikte turizme yönelik alt ve üst yapı çalışmalarına devam edilmesi ile tanıtım çalışmalarında yol alacağımız daha çok iş var. Tüm bunları da sistematik bir şekilde yürütülmek üzere yine ilimizdeki tüm kuruluşların katılımlarıyla oluşturulmuş olan turizm eylem planı doğrultusunda yolumuza devam etmek durumundayız. Burada bugün yapılan pul sergisi de konuşmamın başında bahsettiğim kültürün hem soyut, hem somut unsurları, somut bir kültürel miras ama, içindeki resimler itibari ile soyut kültürel mirasımızın da unsurlarını barındırması açısından bizler oldukça değerli. İlimizde bu serginin düzenlenmiş olmasıyla da kültürel mirasımız içerisinde önemli bir yeri olan Türk pulculuğunu burada daha iyi tanımış olacağız” şeklinde konuştu.

 

Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Pul Sergisindeki ortak amaç Türk kültürünü, dilini, tarihini, sanatını, geleneksel ve göreneklerini korumak ve gelecek kuşaklara aktarılmasına katkı sağlamaktır.

 

KASTAMONU VALİLİĞİ / BASIN

 

 

 

 

 

 

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.gov.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.