İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hanönü’nde Kadın Çiftçi Eğitimi Toplantısı Düzenlendi

İlimizde kadın çiftçilerin faaliyetlerini geliştirmek, üretime dayalı yeni fikirler vermek ve kooperatifçiliği yaygınlaştırmak amacı ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri Ziraat Mühendisi Ömür ONUR, Gıda Mühendisi Hicret Serra ÇETİN, Ziraat Mühendisi Neriman DELGE ve İlçe Müdürü İbrahim Burak EMİNOĞLU tarafından eğitim ve bilgilendirme toplantısı yapıldı.

.

Eğitimde söz alan Gıda Mühendisi Hicret Serra ÇETİN, güvenilir gıda ile gıda hijyeni hakkında bilgilendirmede bulundu. Güvenilir gıdaya nasıl ulaşacaklarını, ürettikleri gıdaları tüketiciye nasıl ulaştırmaları gerektiğini anlatan ÇETİN; özellikle çapraz bulaşma, dondurulmuş gıdaların kullanımı ve hayvansal gıdaların hijyenik ortamlarda saklanması ile sunulması hakkında bilgiler verdi.

.

Söz alan diğer bir isim Ziraat Mühendisi Neriman DELGE, biyoçeşitlilik hakkında bilgiler verdi. Özellikle İlçenin iklim koşullarının karasal iklim ile ılıman iklim arasında kalmış olmasının biyoçeşitlilik bakımından çok zengin olmasına sebep olduğunu anlatan DELGE, çiftçilerimizin aslında kullandığı fakat ne olduğunu bilmediği bir takım bitkilerden bahsetti.

.

İlçede kurulması planlanan Kadın Kooperatifi için söz alan Ziraat Mühendisi Ömür ONUR, kooperatiflerin nasıl kurulması gerektiği, nasıl işletilmesi gerektiği konularına değindi. İlçenin önemli bir üretim potansiyeli olduğunu söyleyen ONUR, hal-i hazırda amatör olarak üretimi yapılan ürünlerin kooperatif vasıtası ile daha profesyonel bir şekilde tüketiciye ulaşarak kadın çiftçilerimiz için daha güzel gelir kaynağı oluşturabileceğini anlattı.

.

İlçe Müdürü İbrahim Burak EMİNOĞLU, bakanlık olarak kadın çiftçilerimizin daima yanında olduklarını, her türlü desteği sağlayacaklarını ifade etti.

.

Anlatımların ardından çiftçilerimizin merak ettiği konular cevaplanarak eğitim toplantısı sona erdi. Toplantıya yaklaşık 30 kadın çiftçi katıldı.

.

.

.

.

.

HABER VE FOTOĞRAF KAYNAK : www.kastamonu.tarimorman.gov.tr

.

.

.

 

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Mesaj Gönder
Kastamonu Haberi Haber İhbar Hattı
Kastamonu Haberi WhatsApp Haber İhbar Hattı